Prawidłowe używanie gaśnicy

Prawidłowe używanie gaśnicy – instrukcja skutecznego gaszenia pożaru.

1. W czasie akcji gaśniczej nigdy nie należy kierować środka gaśniczego pod wiatr, tylko zgodnie z kierunkiem wiatru, na całą powierzchnię ognia.
Dobrze Źle
   

2. Gaśnica nie służy do zabawy! Przed jej użyciem należy poprawnie ocenić sytuację oraz ryzyko. Po zakończeniu gaszenia może dojść do ponownego zapłonu. Warto wtedy dysponować rezerwą środka gaśniczego.

Dobrze Źle
   
3. Podczas gaszenia pożaru czas działa na niekorzyść gaszącego. Należy zawsze odpowiednio dobrać wielkość gaśnicy i w razie możliwości poprosić o pomoc inne osoby. W ten sposób zyskuje się na czasie i zwiększa skuteczność akcji gaśniczej.
Dobrze Źle
   

4. Zawsze należy dobrać odpowiedni rodzaj gaśnicy do typu pożaru. Gaśnica typu BC nie poradzi sobie z pożarami materiałów z grupy A (ciała stałe). Zmniejszając  jednocześnie szanse na ugaszenie pożaru w jego początkowej fazie.

Dobrze Źle
   

5. Po każdym wykorzystaniu niezwłocznie powinno się oddać gaśnicę do serwisu, gdyż tylko sprawna gaśnica pomoże przy następnym pożarze.  Tylko autoryzowane serwisy posiadają oryginalne części i są w pełni przeszkolone do konserwacji gaśnic firmy Gloria.

Dobrze Źle